Latviešu svētki

Latviešu svētki - jautājumi un diskusijas

Zvaigznes diena, tās tradīcijas (17)
Senie latvieši vakarā pirms Trijkungu dienas uz ēku durvīm rakstījuši ar krītu burtus: K., M., B, kas nozīmē svēto ķēniņu vārdus. Ja šādi uzraksti bijuši uz durvīm, tad minētie ķēniņi ienākot iekšā un esot ...
Senie latvieši ticēja zemes dievībām - Laima, Pērkons u.c. Bībeli latviešu valodā iztulkoja tikai 17. gs.
P.S. Esmu kristīts, mēģināt pievērst mani ticībai nav nepieciešams.
ta nu, senie latvieši un Toras teminoloģija [Melhiors, Baltasars] + latiņu valoda ["Anno Domini "]?:) ne par Toru ne latīņu valodu viņi neko dzirdējuši nebija. Krusts ko viņi uz durvīm zīmēja bija lietuvēna krusts. Karēja vecā tradīcija pseidokristietīgā mērcē. Nemaz neņemot vērā tādas nianses, kā ko Jūdasima un katoļu misticismā simbolizē Baltasars un tamlīdzīgi tēli... Un tu nespēj pat tiktāl aizdomāties, ka šogad ir jāraksta citāda ciparu un burtu kombinācija, jo ir jau 2012. gads? Nē, ka tik iekopēt kaut ko, pašasprāt, jaunu un nedzirdētu. Ar kristietību, starp citu, tam visam mazs sakars, tā ir pesteļošana. Un vispār, ja grib viedokli par "trim austrumu gudrajiem", der izlasīt Eko grāmat "Bodolīno". Uzreiz prāts atskaidrosies. Man bija mazliet padīvaina kolēģe, kura šito uzrakstīja virs mūsu kopīgā darba kabineta durvīm (iekšpusē uz durvju aplodas). Nekādas pārmaiņas apmeklētāju sastāvā netika novērotas. Un nākamajā gadā tika likvidēta viņas štatavieta. Senie latvieši svinēja saulgriežus bez visādiem tur ķēniņiem! ··· Latviešu svētki: Zvaigznes diena, tās ... lasīt visu diskusiju (17 atbildes) –»
Kad ir Meteņdiena? (4)
un ko īsti tajā svin?
Meteņi jeb metenis ir seni latviešu pavasara gaidīšanas svētki, kas beidzās Pelnu dienā, kurai sekoja lielais gavēnis. Meteņus svin februārī vai marta sākumā, 7 nedēļas pirms Lieldienām.

Meteņu svinēšanā saglabājušās senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Agrāk latviski ar vārdu „meti” apzīmēja laika griežus, mēru. Sākotnējā nozīme vēl tagad saglabājusies vārdā "laikmets". Lietuviski "metai" vēl tagad nozīmē "gads".

Līvu apdzīvotajos novados un Rīgā šie svētki tika saukti par vastlāvjiem. Citur tos sauca arī par Lastavāgu, Aizgavēni, Miesmeti, Buduļu vakaru, Pīrāgu dienu. Lietuvieši to sauc par užgavenes, igauņi par vastlapäev. Krieviem un citām ortodoksās kristietības tautām šie svētki pazīstami kā masļeņica (baltkrievu: масьленіца, ukraiņu: масниця).
Citur Eiropā un Amerikā šie svētki sakrīt ar karnevālu laiku tiek dēvēta par "trekno otrdienu" (franču: Mardi gras, vācu: Fastnacht, itāļu: Martedì grasso, angļu: Shrove Tuesday[1]) vai "pankūku dienu" (Pancake Day)[2].

Meteņos bija jāēd un jādzer līdz mielēm. Šajā laikā tika kautas cūkas, tāpēc tradicionālie svētku ēdieni bija cūkas galva un plāceņi. Vecāki meta dāvanas saviem bērniem no istabas augšas, jo Laima meteņos no augšas metot savas dāvanas. Tāpat kā visos ziemas svētkos, arī šajā laikā gājuši ķekatās, gājuši un braukuši ciemos. Tic ka jo tālāk Meteņu dienā ciemojas, jo labāka raža gaidāma nākamajā vasarā. Tiek dedzināts Saulgriežu ugunskurs, veikti rituāli ar raganu mēļu siešanu un ziedojumiem. Ugunskurā tiek sadedzināti pagājušās vasaras Līgo svētku vainagi[3]. Itin bieži dedzina salmus, dažviet no salmiem ir darināti kādi tēli, kuri vispirms noripināti no kalna un tad sadedzināti, - tiek sadedzināta un projām raidīta ziema
Senlatviešu meteņi ir brīdis pa vidu starp Ziemassvētkiem (22.decembri) un Lielo dienu (20./21.martu). Tāpēc meteņi katru gadu iekrīt 6.februārī.
Senlatviešu (īstos) Meteņus nevajag jaukt ar tiem Meteņiem, kurus ieviesa pēc reliģijas ieviešanas - tos rēķina 7 nedēļas pirms Lieldienām. Līdz ar to katru gadu sanāk citā datumā - šogad 17.februārī.
Meteņu svinēšanā saglabājušās senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Agrāk latviski ar vārdu „meti” apzīmēja laika griežus, mēru. Sākotnējā nozīme vēl tagad saglabājusies vārdā "laikmets". Lietuviski "metai" vēl tagad nozīmē "gads".
Meteņos bija jāēd un jādzer līdz mielēm. Šajā laikā tika kautas cūkas, tāpēc tradicionālie svētku ēdieni bija cūkas galva un plāceņi. Vecāki meta dāvanas saviem bērniem no istabas augšas, jo Laima meteņos no augšas metot savas dāvanas. Tāpat kā visos ziemas svētkos, arī šajā laikā gājuši ķekatās, gājuši un braukuši ciemos. Tic ka jo tālāk Meteņu dienā ciemojas, jo labāka raža gaidāma nākamajā vasarā. Tiek dedzināts Saulgriežu ugunskurs, veikti rituāli ar raganu mēļu siešanu un ziedojumiem. Ugunskurā tiek sadedzināti pagājušās vasaras Līgo svētku vainagi[3]. Itin bieži dedzina salmus, dažviet no salmiem ir darināti kādi tēli, kuri vispirms noripināti no kalna un tad sadedzināti, - tiek sadedzināta un projām raidīta ziema[4].Tas no Vikipēdijas
Meteņus šogad svinēsim 17.februārī.Par pārējo paprasi mātei Googlei! ··· Latviešu svētki: Kad ir Meteņdiena? lasīt visu diskusiju (4 atbildes) –»
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu